Facebook

PRIRODNA BAŠTINA

Pećinski park Grabovača

Jedini Pecinski Park u Europi
Značajani Krajobraz

ZK RISOVAC-GRABOVAČA

U studenom 2019. godine šire područje Grabovače proglašeno je trajno zaštićenim u kategoriji ZNAČAJNI KRAJOBRAZ.

Značajni krajobraz RISOVAC-GRABOVAČA obuhvaća površinu od 5620,72ha.

Na području značajnog krajobraza evidentirana je velika georaznolikost te su na malom prostoru skupljene sve one značajke koje Liku čine posebnom hrvatskom regijom i posebnom regijom krša Dinarida (Buzjak, Bočić i Pahernih, 2013).

Značajani Krajobraz

Georaznolikost

Posebno mjesto zauzimaju speleološki objekti čija istraživanja traju gotovo 180 godina. Isto tako posebnost ovog područje čine Velebitske breče koje su po litološkom sastavu , geološkom položaju i geografskom smještaju jedinstvena pojava u svijetu. 

Značajani Krajobraz

Rijeka Lika

Rubnim dijelovima parka protječe rijeka Lika – druga po veličini ponornica u Europi po duljini toka (78km). Izvire podno Velebita nedaleko Medka, ponire u Kosinjskoj dolini. 

Značajani Krajobraz

Bioraznolikost

Devet stanišnih tipova nalazi se na popisu rijetkih i ugroženih stanišnih tipova od nacionalnog i europskog značaja. Mezofilne i neutrofilne čiste bukove šume prekrivaju oko 64% područja, dok se mozaici kultiviranih područja nalaze na više od 17% površine.

Značajani Krajobraz

Flora

Prema postojećim podacima na ovom području zabilježeno je 118 biljnih vrsta od čega je 16 vrsta strogo zaštićeno dok se 6 vrsta smatra endemima hrvatske flore.

Značajani Krajobraz

Špiljska fauna

Zabilježeno je čak 19 vrsta špiljske faune. Špilja Samograd tipski je lokalitet za kornjaša Typhlotrechus bilimekii kiesenwetteri, koji je ujedno i endem Like.

Značajani Krajobraz

Fauna

Pronađeno je više od 20 vrsta sisavaca, a deset vrsta šišmiša je strogo zaštićeno.

Značajani Krajobraz

Leptiri

Na ovom području se nalazi i 15 vrsta leptira od kojih je 8 strogo zaštićeno.

Značajani Krajobraz

Ptice

Ptice su najrasprostranjenija skupina i do danas je zabilježena 81 vrsta, od kojih su 24 strogo zaštićene. Jedina kritično ugrožena vrsta je suri orao, Aquila chrysaetos.

ŠPILJA SAMOGRAD JEDINI JE SPELEOLOŠKI OBJEKT UREĐEN ZA TURISTIČKO POSJEĆIVANJE, STROGO JE ZABRANJENO POSJEĆIVANJE OSTALIH SPELEOLOŠKIH OBJEKATA NA PODRUČJU ZAŠTIĆENOG PODRUČJA!

ZABRANJENE RADNJE U ZAŠTIĆENIM PODRUČJIMA (ČL. 139.; NN 15/18):

– VOZITI I/ILI PARKIRATI VOZILA I BICIKLE IZVAN POVRŠINA NAMIJENJENIH ZA VOŽNJU ILI PARKIRANJE;

– OŠTETITI I/ILI UNIŠTITI ZNAK I/ILI INFORMATIVNU PLOČU I/ILI DIDAKTIČKU OPREMU;

– LOŽITI VATRU IZVAN NASELJA I/ILI MJESTA KOJA SU POSEBNO OZNAČENA I ODREĐENA ZA TU NAMJENU;

– KAMPIRATI, ODNOSNO LOGOROVATI IZVAN ZA TO PREDVIĐENIH I OZNAČENIH MJESTA;

– POSJETITI BEZ ULAZNICE ILI VINJETE KAD JE ULAZNICA ILI VINJETA OBAVEZNA

– ODLOŽITI OTPAD IZVAN PREDVIĐENOG I OZNAČENOG MJESTA;

– POSTAVLJATI NOVE PENJAČKE SMJEROVE BEZ ODOBRENJA JAVNE USTANOVE;

– DRŽATI STOKU NA SLOBODNOJ ISPAŠI IZVAN SEZONE ISPAŠE;

– KRETATI SE IZVAN OZNAČENIH PJEŠAČKIH STAZA I IZVAN PODRUČJA PREDVIĐENOG ZA POSJEĆIVANJE, OSIM PRI PROVEDBI ISTRAŽIVANJA ZA KOJE JE ISHOĐENO DOPUŠTENJE;

ZABRANE IZ PODSTAVKE 1. OVOG ČLANKA NE ODNOSE SE NA OVLAŠTENE OSOBE U OBAVLJANJU SLUŽBENIH DUŽNOSTI I ZAPOSLENIKE PRAVNIH OSOBA KOJE OBAVLJAJU DOPUŠTENU DJELATNOST U ZAŠTIĆENOM PODRUČJU, KAO NI NA PRAVNE I FIZIČKE OSOBE KOJE U SLUČAJU OPASNOSTI ILI AKCIDENTA OBAVLJAJU POSLOVE ZAŠTITE I SPAŠAVANJA LJUDI I IMOVINE.

(ČLANAK 104.) ZABRANJENO JE OŠTEĆIVATI, UNIŠTAVATI I ODNOSITI SIGE, ŽIVI SVIJET SPELEOLOŠKIH OBJEKATA, FOSILNE, ARHEOLOŠKE I DRUGE NALAZE, ODLAGATI OTPAD ILI ISPUŠTATI OTPADNE TVARI U SPELEOLOŠKE OBJEKTE, KAO I PROVODITI DRUGE ZAHVATE I AKTIVNOSTI KOJIMA SE MIJENJAJU STANIŠNI UVJETI U OBJEKTU.

ZAHVATI I ISTRAŽIVANJE:

ZA ZAHVATE NA ZAŠTIĆENOM PODRUČJU ZA KOJE JE SUKLADNO POSEBNIM PROPISIMA IZ PODRUČJA PROSTORNOG UREĐENJA I POSEBNIM PROPISIMA IZ PODRUČJA GRADNJE POTREBNO ISHODITI AKT ZA GRAĐENJE, OSIM ZA ZAHVATE ZA KOJE SE PROVODI POSTUPAK GLAVNE OCJENE PRIHVATLJIVOSTI ZAHVATA ZA EKOLOŠKU MREŽU I POSTUPAK PROCJENE UTJECAJA NA OKOLIŠ (ČLANAK 23.), UVJETE ZAŠTITE PRIRODE UTVRĐUJE I POTVRDU IZDAJE UPRAVNO TIJELO ZA ZAHVATE KOJI SE IZVODE NA PODRUČJU ZNAČAJNOG KRAJOBRAZA (ČLANAK 143. NN 15/18, 127/19). PRAVNA I FIZIČKA OSOBA KOJA NAMJERAVA PROVODITI ZAHVAT NA ZAŠTIĆENOM PODRUČJU (ČLANAK 144. NN 15/18) ILI ZNANSTVENA I/ILI STRUČNA ISTRAŽIVANJA SASTAVNICA PRIRODE U ZAŠTIĆENOM PODRUČJU (ČLANAK 145. NN 15/18, 14/19) DUŽNA JE ISHODITI DOPUŠTENJE. DOPUŠTENJE IZ ČLANAKA 144. I 145. IZDAJE UPRAVNO TIJELO ZA ZAHVATE I ISTRAŽIVANJA NA PODRUČJU ZNAČAJNOG KRAJOBRAZA (ČLANAK 145.a NN 15/18). 

(ČLANAK 105. NN 15/18) PRAVNA I FIZIČKA OSOBA KOJA NAMJERAVA PROVODITI ISTRAŽIVANJA ILI OBAVLJATI RADNJE U SPELEOLOŠKOM OBJEKTU ILI NJEGOVU NADZEMLJU, KAO I PROVODITI ZAHVATE ZA KOJE NIJE POTREBNO ISHODITI AKT KOJIM SE ODOBRAVA GRAĐENJE PREMA POSEBNOM PROPISU KOJIM SE UREĐUJE GRADNJA, DUŽNA JE ISHODITI DOPUŠTENJE NADLEŽNOG TIJELA. 

(ČLANAK 106. NN 15/18) UPRAVNO TIJELO IZDAJE DOPUŠTENJE IZ ČLANKA 105. ZA SPELEOLOŠKE OBJEKTE KOJI SE NALAZE NA PODRUČJU ZNAČAJNOG KRAJOBRAZA (STAVAK 2.). DOPUŠTENJE SE IZDAJE NA ROK DO PET GODINA (STAVAK 4.). NADLEŽNO TIJELO IZDAJE DOPUŠTENJE AKO UTVRDI DA ZAHVAT, RADNJA ILI ISTRAŽIVANJE NEĆE NEPOVOLJNO UTJECATI NA TEMELJNA OBILJEŽJA I VRIJEDNOSTI SPELEOLOŠKOG OBJEKTA, STANIŠNE UVJETE I ŽIVI SVIJET U SPELEOLOŠKOM OBJEKTU (STAVAK 5.).